RSS
A A A K

Komunikat o wyznaczeniu obszaru zagrożonego wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

07.02.2020

KOMUNIKAT

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu informuje o wyznaczeniu obszaru zagrożonego wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie miejscowości: Dziergowice, Solarnia, Kotlarnia, Goszyce w gminie Bierawa.

Wyznaczenie tego obszaru spowodowane jest stwierdzeniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w miejscowości Ruda Kozielska w powiecie raciborskim. Obszar zagrożony o promieniu 10 km od ogniska, wyznaczany z związku ze stwierdzeniem choroby nachodzi na teren powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, wyżej wymienionych miejscowości powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Na obszarze tym będą obowiązywały restrykcje wskazane w rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu z dnia 4 lutego 2020r. w sprawie wyznaczenia obszaru zagrożonego wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, w szczególności zakaz przemieszczania drobiu i jaj bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu. Pełna treść rozporządzenia ....

Jednocześnie informuję, że na terenie całego kraju obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. poz. 722), w którym opisane są obowiązki hodowców drobiu mające na celu ograniczenie ryzyka wprowadzenia wirusa do gospodarstwa. Rozporządzenie to będzie obowiązywać do czasu jego uchylenia.

Należy niezwłocznie informować lekarzy weterynarii opiekujących się zwierzętami lub Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu o spostrzeżeniu u ptaków:

  • zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności,
  • znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt: nieśności, spowolnionych przyrostów masy ciała,
  • znaczącego spadku pobierania paszy i wody,
  • drgawek, skrętów szyi, paraliżu nóg i skrzydeł, niezborności ruchów,
  • duszności,
  • sinicy i wybroczyn,
  • biegunki
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Rozporządzenie nr 1/2020 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu z dnai 4 lutego 2020 r.
Opublikował: Ireneusz Major
Publikacja dnia: 07.02.2020

Dokument oglądany razy: 160
« inne aktualności